.

.

.

Atrakcje Trójmiasta

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie kryje w sobie Trójmiasto. Te wyjątkowy kompleks trzech zupełnie unikalnych miast sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających turystów. 

  1. Gdańsk to miasto, w którym praktycznie każdy element – ulica, cegła, drzewo czy budynek – opowiada swoją historię. Każdy zabytek był niegdyś świadkiem wyjątkowych wydarzeń – wydarzeń zmieniających dzieje ówczesnego świata.

To właśnie w Gdańsku 1 września 1939 roku rozpoczęła się jedna z najkrwawszych wojen ostatniego stulecia, II wojna światowa. To właśnie Gdańsk stał się kolebką największego w Polsce ruchu społecznego, Solidarności. Westerplatte, Katedra Oliwska, Wyspa Sobieszewska, Goldwasser, Bazylika Mariacka, Park Oliwski, Stocznia Gdańska, Droga Królewska i wiele, wiele więcej – decydując się na wycieczkę po Gdańsku, cofamy się w przeszłość.

2. Gdynia – chociaż również związana z historią naszego kraju – to wyjątkowe miasto powstałe z wody i piasku, typowe miasto portowe. Powstałe stosunkowo niedawno zachwyca przede wszystkim nadmorskimi trasami spacerowymi. Nowoczesne, a zarazem romantyczne rok w rok przyciąga młodych i starych, spragnionych wrażeń bądź chwili wytchnienia. Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Oksywie, Marina Gdynia, Zlot Żaglowców, Open’er Festiwal, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Klif w Orłowie, Dar Pomorza, ORP „Błyskawica”, Akwarium, Port, Skwer Kościuszki i Molo i wiele, wiele innych – Gdynia kryje w sobie wiele atrakcji, wyjątkowych miejsc, niezapomnianych wydarzeń…

3. Sopot – najmniejsza część składowa Trójmiasta – to nie tylko popularny punkt turystyczny, ale również słynny w Europie kurort oraz uzdrowisko. Można śmiało stwierdzić, że Sopot jest na swój sposób wyjątkowy… To właśnie tu spotykają się artyści, naukowcy, poszukiwacze przygód i osoby pragnące zapomnieć o dotychczasowych zmartwieniach. Sopot słynie z wyjątkowych koncertów i festiwali, międzynarodowych konferencji i spotkań, a także niecodziennych wystaw. Pełne kawiarni, restauracji i galerii sztuki uliczki tętnią życiem niezależnie od godziny. Po wielu godzinach zwiedzania zabytków i atrakcji Trójmiasta to właśnie Sopot jest miejscem relaksu. Uzdrowisko, bajeczna plaża, słynne Molo, puby, które „nigdy nie śpią”, sopockie festiwale, przystań rybacka i niezwykle urokliwa architektura – jeżeli marzy Wam się odpoczynek, to Sopot jest do tego stworzony.

Ulica Mariacka

Najpiękniejsza gdańska uliczka, niezwykle urokliwy zakątek miasta, miejsce, koło którego nie sposób przejść obojętnie – ulica Mariacka rok rocznie przyciąga tysiące turystów z całej Europy. Zrekonstruowane przedproża doskonale oddają klimat i charakter dawnej zabudowy miasta, jednocześnie opowiadając jego historię… 

Ulica Mariacka to niezwykle gwarne, szumne miejsce. Niezależnie od godziny, dnia czy temperatury znajdziemy nań nie tylko spragnionych rozrywki turystów, ale również studentów i absolwentów Akademii. Stary, granitowy bruk przyciąga głodnych wiedzy zwiedzających z niemal każdego zakątka świata. Połączenie kunsztu dawnych mistrzów z maestrią współczesnych artystów Trójmiasta zachwyca koneserów sztuki, znawców historii i zwykłych ludzi… 

Historia ulicy Mariackiej sięga kilka wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1350 roku – jego łacińskie określenie „platea dominae Mariae” nawiązuje do świątyni Najświętszej Marii Panny, której część zlokalizowana została na zachodniej pierzei i wylocie z ulicy. Sławna Brama Mariacka powstała jeszcze później. Zgodnie z literaturą przedmiotu w okolicach 1484 roku. Przyozdobiona granitowymi płytami oraz triadą herbów: Polski, Gdańska oraz Prus Królewskich prezentuje się dumnie i wyniośle. 

O tym jak wyglądała niegdyś ulica Mariacka możemy dowiedzieć się nie tylko ze źródeł literackich, ale również z pocztówek sprzedawanych na lokalnych straganikach. Liczne warsztaty szewskie, ciągnące się w stronę ulicy św. Ducha jatki, domy kupieckie – miejsce te tętniło życiem już w zamierzchłych czasach. 

Nie sposób nie wspomnieć również o przedprożach. To właśnie one są świadectwem życia dawnych mieszczan i patrycjuszy. Wskazują na ich wysoki zmysł artystyczny, szacunek dla sztuki, a także kunszt rzeźbiarski, metaloplastyczny i snycerski. Same motywy zwierzęce zapierają dech w piersiach… Piękno minionych wieków możemy ujrzeć we wszystkim, począwszy od fasad starych kamieniczek, poprzez ich ganki, a skończywszy na rzygaczach. 

Jakiś miły, zaciszny spokój panuje tutaj. Z rzadka rozsiadłe zielone bukiety drzew podnoszą jeszcze bardziej urok. Nie zapomnę nigdy wrażeń, kiedym po raz pierwszy zaszedł na tę uliczkę. Było to wczesnym rankiem. Idąc przecznicą znalazłem się naraz pośrodku Fraugengasse. Jeszcze wszystko tu spało: ludzie, mury i drzewa. Najmniejszy ruch nie płoszył snu. Była to chwila niewysłowionej ciszy, wśród której można było zapomnieć zupełnie o dzisiejszym świecie” – tak właśnie opisywał ulicę Mariacką Franciszek Klein w 1921 roku.

Muzea

  1. Europejskie Centrum Solidarności

Lokalizacja: Plac Solidarności 1, Gdańsk 80-863

Sugerowany czas pobytu: około 2,5h

Powstałe w 2007 roku celem upowszechniania wiadomości i dziedzictwa „Solidarności”. Ekspozycja stała przedstawia współczesną historię Polski – powstanie ruchu solidarnościowego, jego działanie, a także jednostki z nim związane. Ponadto w środku znajdziemy archiwum, bibliotekę, mediatekę, salę wielofunkcyjną, księgarnie, sklep z pamiątkami, a także kawiarnię.

  1. Muzeum II Wojny Światowej

Lokalizacja: Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk 80-862

Sugerowany czas pobytu: około 3h

Prezentowane muzeum, jak sama nazwa wskazuje, opowiada historię II wojny światowej. Wystawa stała uwzględnia eksponaty związane z ofiarami oraz bohaterami tych czasów, nawiązuje do tych znanych i nieco mniej popularnych wydarzeń… Poza wystawą główną placówka prowadzi również wystawy plenerowe oraz czasowe, liczne działania edukacyjne, a także działania wydawnicze oraz naukowo-badawcze.

  1. Muzeum Bursztynu

Lokalizacja: ul. Targ Węglowy 26, Gdańsk 80-836

Sugerowany czas pobytu: około 0,5h

Niewielkie, aczkolwiek ciekawe muzeum dokumentujące historię bursztynu, a także dzieje bursztyniarstwa na terenie Polski. Na kilku piętrach osadzone zostały ekspozycje nawiązujące do historii samego kruszcu, historii rzemiosła, a także bursztynowych szlaków handlowych. Liczne wystawy mówią o bursztynie nie tylko jako o tworzywie artystycznym, ale również materiale badawczym oraz kamieniu o magicznych właściwościach. Całość składa się z trzech działów: przyrodniczego, sztuki dawnej oraz sztuki współczesnej.

Wyślij wiadomość